سفارش تبلیغ
صبا

راه کمال

صفحه خانگی پارسی یار درباره

زمزمه های افزایش دوباره قیمت خودرو...

این روزها و در ایام پایانی سال 93 دوباره زمزمه‌هایی از احتمال افزایش دوباره قیمت خودرو شنیده می‌شود. انگار به نظر می‌رسد خودروسازان از افزایش چند باره قیمت خودرو سیری‌ناپذیر هستند و همچنان به بهانه‌های مختلف، سعی در بالا بردن قیمت خودرو دارند؛ موضوعی که دبیر انجمن خودروسازان در تازه‌ترین اظهارنظر خود تایید می‌کند؛ «امسال افزایش قیمت نخواهیم داشت، اما در سال آینده با توجه به افزایش هزینه‌ها، قیمت خودرو افزایش خواهد داشت و درصد این افزایش قیمت را اکنون نمی‌توان مشخص کرد.»

khodro

نادر قاضی‌پور، عضو کمیسیون صنایع مجلس نیز از پیشنهاد وزیر صنعت، معدن و تجارت برای افزایش 10 درصدی قیمت خودرو در جلسه اخیر این کمیسیون خبر داده است. به گفته وی، «در جلسه کمیسیون، نعمت‌زاده موضوع افزایش 10 درصدی قیمت خودرو در سال آینده را مطرح کرد که نمایندگان با این مساله مخالف بودند.»

البته با وجود این مخالفت مجلس، وزیر صنعت، معدن و تجارت به نظر می‌رسد از کانال دیگری برای افزایش قیمت خودرو وارد شده است. در همین رابطه می‌توان به تلاش و پافشاری وزیر صنعت، معدن و تجارت برای خارج‌کردن قیمت‌گذاری خودرو از شورای رقابت اشاره کرد. محمدرضا نعمت‌زاده معتقد است که «خودرو انحصاری نیست و باید عرضه و تقاضا، قیمت را تعیین کند.» اما در مقابل، شورای رقابت تاکید دارد که «دو خودروساز بزرگ، بیشترین سهم بازار را در اختیار دارند و بنابراین، خودرو در کشور انحصاری است و باید طبق قوانین و مقررات، در شورای رقابت و با حضور نمایندگان مجلس به عنوان ناظر و اعضای شورا به عنوان مسوول رسیدگی به پرونده‌های این چنینی، نرخ‌گذاری شود.»

به‌هرحال موضوع گرانی خودرو در سال جدید، تبدیل به داستانی تکراری در سال‌های اخیر شده است. اگرچه تا پیش از سال 90 همواره همزمان با سال جدید فقط با افزایش قیمت بیمه و مالیات، درصد ناچیزی هم خودرو گران می‌شد. برای مثال، خودرو پراید که در سال 89 حدود 7 میلیون و 200 هزار تومان بود، در سال 90 با افزایش بهای بیمه و مالیات، این خودرو به قیمت 7 میلیون و 500 هزار تومان افزایش پیدا کرد. این رقم، افزایش حدود 5 درصدی خودرو را در سال 90 نشان می‌داد.

اما از این زمان به بعد شاهد افزایش سالانه بیش از 35 درصدی قیمت خودرو بودیم؛ به طوری که در سال 91 خودرو حدود 60 درصد، در سال 92 حدود 40 درصد و در سال 93 حدود 35 درصد توسط خودروسازان داخلی گران شد.

خودروسازان داخلی در سال‌های گذشته، دلیل گران شدن خودرو را افزایش قیمت دلار عنوان می‌کنند، اما کارشناسان منتقد این موضوع هستند. آنها این سوال را مطرح می‌کنند که مگر چقدر از قطعات پراید یا پژو وارداتی است و ارزبری دارد؟! این خودروها تا بیش از 90 درصد قطعات آنها در داخل کشور ساخته می‌شود و ارتباطی با افزایش قیمت دلار ندارند، بنابراین دلیلی برای افزایش چند میلیونی آنها در هر سال وجود ندارد.

در این میان، مساله گران کردن خودرو توسط خودروسازان ظاهرا همچنان ادامه دارد و این روزها بحث و صحبت‌هایی از پیشنهادات خودروسازان برای افزایش قیمت خودرو شنیده می‌شود؛ موضوعی که فقط و فقط به نفع تولیدکنندگان خودرو است؛ این در حالی است که در سال گذشته مدیران خودروسازان اعلام می‌کردند با افزایش تولید خودرو، قیمت آن نیز نه‌تنها افزایش پیدا نمی‌کند، بلکه کاهش پیدا خواهد کرد.

خبرآنلاین


تهدید آمریکا با تکیه بر ایران!

ایوگنی بوژینکسی ژنرال بازنشسته ارتش روسیه که اکنون در یک انتسیتو پژوهشی مشغول به کار است گفت: مسکو تسلیح اوکراین توسط امریکا را حضور مستقیم این کشور در درگیری ها تلقی می کند.

یک عضو هیات مشاوران وزارت دفاع روسیه که حاضر به افشای نامش نبود به روزنامه روسی مسکو تایمز گفت: در صورتی که آمریکا به تسلیح اوکراین بپردازد، مسکو به درخواست همیشگی چینی ها برای ارائه تکنولوژی های برتر دفاعی پاسخ مثبت می دهد.

وی افزود: این تکنولوژی به چین در ساخت سلاح هایی که قادر به ضربه جدی به نیروی دریایی آمریکا است، کمک قابل توجهی می کند.

این مقام وزارت دفاع روسیه ادامه داد: ما می توانیم ایران را تشویق به جنگ با عربستان سعودی یا حمایت از آنها در این نبرد بکنیم، در این صورت قیمت نفت افزایش بسیاری خواهد داشت.

وی اضافه کرد: این دو پاسخ، تنها دو واکنش احتمالی روسیه خواهد بود.

تسنیم.

 

 


افتتاح اولین بانک داعش در موصل....

گروه تروریستی داعش بانکی را در شهر موصل برای اعطای وام و تعویض اسکناس های کهنه افتتاح کرده است که این امر باعث بروز نگرانی درباره تلاش این گروه تروریستی برای جمع آوری مبالغ مالی با هدف تأمین هزینه های خود شده است.

گروه تروریستی داعش با سوء استفاده از نیاز مالی ساکنان شهر موصل شروع به اعطای وام بدون بهره کرده است که همین امر باعث افزایش تعداد مراجعه کنندگان شده است. افتتاح بانک داعش در شهر موصل باعث بروز نگرانی درباره ارسال سپرده ها به اعضای این گروه تروریستی در مناطق مختلف عراق و سوریه شده است.

روسیا الیوم افزود: نگرانی درباره دستیابی داعش به مقدار زیادی از پول رایج عراق وجود دارد که یکی از دلایل این نگرانی واریز ماهان? 4 میلیارد دینار ( 3 میلیون و 450 هزار دلار ) به حساب کارمندان دولتیِ ساکن مناطق تحت تصرف داعش است .

توسعه مناطق تحت تصرف داعش به معنای افزایش قدرت اقتصادی این گروه تروریستی نیز است و کارشناسان معتقدند که داعش از بانک خاص خود برای تأمین هزینه هایش استفاده خواهد کرد.

العالم


جنجال گاف پادشاه جدید عربستان...

شاه جدید سعودی در سخنرانی اخیر مقابل وزیران و شاهزادگان سعودی، کلمه‌ای به جای کلمه‌ای دیگر به کار برد که سبب جنجال در شبکه‌های اجتماعی شده است.

خبرگزاری فارس: «گاف» شاه عربستان و تکرار 4 باره آن در کمتر از 2 دقیقه

«سلمان» شاه عربستان، چندی پیش در مراسم ادای سوگند وزیران و امیران مناطق مختلف این کشور، در یکشنبه گذشته سخنرانی ویدیویی کردو که در فضای مجازی مکرر نقل می‌شود.

این مراسم در ریاض و کاخ سلطنتی برگزار شد و ملک سلمان در سخنان خود گفت: خدا به وزیران و امیران مناطق ما خیر بدهد که همه اینها رویش‌های این کشورند شکر خدا… که خداوند، سپس عبدالعزیز و کتاب خدا و رسولش آن را متحد نمودند.

گذشته از اینکه ترتیب عوامل وحدت‌زای عناصر مملکتی در سخنان او جای تأمل دارد، اما او در ادامه، گاف بزرگتری داد و گفت: الحمد لله آنها در امنیت و آسایش و «استخراء» (!) و یک دلی هستند و شکر می‌کنیم خدا را از این امنیت و آسایش و «استخرائی» که گفتم.. و قبله مسلمانان و حج آنان و عمره و زیارت آنها همگی در امنیت و آسایش برگزار می‌شود.. .

سلمان به جای کلمه «استرخاء» به معنا «راحتی یا رفاه» کلمه‌ای شبیه «استخراء» را به کار برد که معنای ناخوشایند «دفع مدفوع» می‌دهد.

او حتی در سخنانش که چهار بار این کلمه را طی دو دقیقه به کار می‌برد، می‌گوید که این وضعیت در عربستان از زمان او یا برادرش ملک عبدالله نبوده بلکه از زمان پدرش، وضعیت عربستان در «استرخاء» بوده است. او طی این نطق کوتاه، چهار بار این کلمه را اینطور تلفظ می‌کند.

شبکه خبر


زنان آمریکایی مشکلی با آزارجنسی ندارند!

یک مورخ سعودی ممنوعیت رانندگی زنان عربستانی را این گونه توجیه کرد که “زنان راننده” در کشورهای عربی، اروپایی و آمریکایی مشکلی با مورد تجاوز واقع شدن ندارند.

«صالح السعدون» تاریخ نگار سعودی، در گفتگویی تلویزیونی ادعا کرد: زنان راننده در صورتی که خودروشان خراب شود، مورد تجاوز قرار می گیرند و به همین علت بر خلاف دیگر کشورها، عربستان با ممنوع کردن رانندگی زنان، آنها را از این خطر حفظ می کند!

وی افزود: زنان راننده در دیگر کشورها، هنگام خرابی خودروشان در جاده ها، هدف تجاوز قرار می گیرند و با این مسئله مشکلی ندارند.

السعدون در پاسخ به سوال مجری درباره این مقوله که چه کسی به وی گفته است زنان دیگر کشورها با مسئله تجاوز احتمالی مشکلی ندارند؟ گفت: این امر برای آنها مهم نیست، زیرا فقط متحمل خسارت روحی می شوند، اما در عربستان این موضع مشکلات اجتماعی و دینی به بار می آورد!

وی برای حل مشکل رانندگی زنان سعودی پیشنهاد به کارگیری زنان خارجی به عنوان راننده برای زنان عربستانی را مطرح کرد که این پیشنهاد را دولت عربستان و مفتی های سعودی رد کردند.

این تاریخ نگار سعودی، زنان عربستانی را ملکه هایی توصیف کرد که با اشاره انگشتشان، همسر، برادر، فرزند و پدر راننده شخصی آنها می شوند!

زنان عربستانی در صورت رانندگی با مجازات هایی چون شلاق و حبس رو به رو می شوند.

شبکه خبر.


کشته شدن گروگان زن آمریکایی به دست داعش/ نامه تاثر برانگیز «کیلا

مرگ کیلا مولر که در اسارت داعش بود موجب تاثر شدید مردم آمریکا شده. رئیس جمهور اوباما ضمن ستایش از این امدادگر جوان، تاکید کرد که آمریکا به تروریست‌ها باج ‌نمی‌دهد. چند آمریکایی دیگر نیز در منطقه گروگان گرفته شده‌اند.

انتشار نامه‌‌ای از کیلا جین مولر، گروگان آمریکایی تروریست‌های داعش که خبر کشته شدنش دیروز سه‌شنبه (10 فوریه / 21 بهمن) منتشر شد، مردم آمریکا  و جهان را در تاثر فراوان فرو برده است.

پدر و مادر کیلا جین مولر، امدادگر آمریکایی 26 ساله، پس از باخبر شدن از مرگ او نامه دست‌نویس او را منتشر کرده‌اند.

نامه تاثر برانگیز «کیلا مولر» دنیا را تکان داد

کیلا جین مولر در ماه اوت سال 2013 در سوریه ربوده شد. داعش برای آزادی وی 6 میلیون و 600 هزار دلار باج خواسته بود.

به گزارش چند رسانه‌آمریکایی، کیلا جین مولر نامه مزبور را در بهار سال 2014 از زندان شبه‌نظامیان داعش نوشته است.

مولر در این نامه می‌نویسد: «خواهش می‌کنم بدانید که من در مکان امنی هستم، کاملا سالم و بدون جراحتی (واقعا وزنم هم اضافه شده)؛ با من با احترام و دوستی تمام رفتار شده است.»

در ادامه نامه او آمده که آموخته که حتی در زندان هم می‌توان آزاد بود. « شکرگزارم. متوجه شده‌ام که در هر شرایطی می‌تواند چیزهای خوبی هم وجود داشته باشد، فقط باید چشم به راه بود.»

او می‌نویسد که هر روز دعا می‌کند، “در هم نخواهم شکست، هر چقدر هم که طول بکشد”. او از خانواده خود می‌خواهد که نترسند، دعا کنند تا سرانجام شاید یکدیگر را ببینند.

مولر در نامه خود اشاره‌ای به گروگان‌گیران نکرده اما نوشته که قرار است چند نفر آزاد شوند و نامه او را به بیرون از زندان ببرند.

اوباما: ما باج نمی‌دهیم

رئیس جمهور آمریکا، باراک اوباما، تایید کرد که کیلا جین مولر کشته شده است. تروریست‌ها عکس‌هایی حاکی از این‌که مولر کشته شده را برای خانواده‌اش فرستاده بوده‌اند.

اوباما کیلا جین مولر را به عنوان انسانی که برای حقوق ضعیفان و محرومان مبارزه می‌کرده، ستود. او در بیانیه‌ای نوشت: «ما مطمئن هستیم که آینده به ویرانگران تعلق ندارد، بلکه آینده از آن نیروی مهارناپذیر خوبی انسانی است که کیلا مولر نماد همیشگی آن خواهد بود.»

با وجود غمی که مرگ کیلا جین مولر بر دل مردم آمریکا نشانده، کاخ سفید یک بار دیگر بر موضع خود در برابر تروریست‌ها تاکید و اعلام کرد که حاضر به معامله با آن‌ها نیست.

اوباما در مصاحبه‌ای گفت: «به محض آنکه ما شروع به قبول درخواست گروگان‌گیرها کنیم، نه تنها پول کشتن انسان‌های بیگناه را می‌دهیم و باعث تقویت سازمان‌های تروریستی می‌شویم، بلکه آمریکایی‌ها را به هدفی سودآور برای گروگان‌گیری‌های آینده تبدیل می‌کنیم.»

اوباما افزود که توضیح این معضل برای خانواده‌های گروگان‌ها یکی از دشوارترین وظایف رئیس جمهور آمریکاست.

گروگان‌های دیگر آمریکایی

چند شهروند آمریکایی دیگر نیز هنوز در اسارت گروه‌های تروریستی هستند. جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید آمریکا، روز سه‌شنبه گفت: «ما اطلاع داریم که چند آمریکایی دیگر در منطقه گروگان گرفته شده‌اند.» او اما نگفت که گروگان‌ها چه کسانی هستند و چه گروهی آنان را گروگان گرفته است.

به گزارش “اشپیگل آنلاین” به نقل از پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی)، در حال حاضر دو شهروند آمریکایی در سوریه مفقود شده‌اند. یکی از آنان “کوین پاتریک داوس” عکاس است. او در سپتامبر 2012 از طریق ترکیه به سوریه سفر کرد. پس از گذشت یک ماه دیگر کسی از او خبر نداشت.
[مارک و دبرا تایس با کارزاری اینترنتی می‌کوشند به آزادی پسر خبرنگار خود از اسارت تروریست‌ها کمک کنند]

آمریکایی دیگر “آوستین تایس” است. این خبرنگار در روز 13 اوت 2012 در نزدیکی دمشق ربوده شد. آمریکا نخست می‌پنداشت که مأموران بشار اسد او را ربوده‌اند. اما پس از مدتی ویدئویی در اینترنت منتشر شد که او را در اسارت گروهی شبه‌نظامی نشان می‌داد. از آن زمان تا کنون اما رد پایی از او در دست نیست.

در حالی‌که ماه‌ها به امید افزایش شانس آزادی کیلا جین مولر درباره گروگان گرفته شدن او سکوت شده بود، پدر و مادر آوستین تایس از همان ابتدا کارزاری اینترنتی را برای آزادی پسرشان به راه انداختند. هدف آنان این بود که نام فرزندشان فراموش نشود. خانواده تایس گفته‌‌اند که منابعی موثق به آنان اطمینان داده‌اند که پسرشان زنده است و با او به خوبی رفتار می‌شود.

عصرایران


روحانی: بدترین خیانت، خیانت پشت جبهه است !

روز گذشته مراسم راهپیمایی 22بهمن در سراسر کشور با حضور مردم و روسای سه‌قوه، مسوولان کشوری و لشکری، نمایندگان مجلس، وزیران دولت و مراجع تقلید برگزار شد.

IMG14065772

حسن روحانی، رییس‌جمهوری سخنران اصلی مراسم روز گذشته در تهران بود. همچنین آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، آیت‌الله صادق‌لاریجانی، حجت‌الاسلام ناطق‌نوری، سردار سلیمانی، آیت‌الله احمد‌جنتی، علی شمخانی، علی مطهری، غلامعلی حداد‌عادل و جمعی از نمایندگان مجلس و نیز فرماندهان سپاه و ارتش از جمله چهره‌های شاخصی بودند که روز گذشته به صف مردم در مراسم بزرگداشت بیست‌و‌دوم‌بهمن پیوسته بودند.

مراسمی که بیش از هر‌چیز رنگ‌و‌بوی هسته‌ای به خود گرفته بود. از شعارها و پلاکاردهای در دست مردم گرفته تا سخنرانی حسن روحانی و چهره‌های لشکری و کشوری. اگرچه بعضی از این شعارها با نگاه مخالف با مذاکرات هسته‌ای سر داده می‌شد و برخی از پلاکاردها هم با همین نگاه نصب شده یا در دستان برخی حاضران در مسیر بود. بر همین اساس هم حسن روحانی در سخنرانی خود در میدان آزادی، دیپلماسی و مذاکرات هسته‌ای را به جنگ هشت‌ساله ایران و عراق تشبیه کرده و گفت «هیچ‌خیانتی بالاتر از خیانت پشت‌جبهه‌ها نیست.»

این در‌حالی بود که، در حاشیه مراسم روز گذشته و در مقابل در اصلی دانشگاه صنعتی‌شریف تراکت‌هایی با شعارهای‌«التماس در سیاست خارجی»، «آیا می‌دانید توافقنامه ژنو به چه سرانجامی رسید؟!» و «تنبلی در اقتصاد‌ داخلی» از سوی یکی از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه صنعتی‌شریف علیه وزارت امور خارجه و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به‌صورت گسترده پخش شد.

در کنار پخش این تراکت‌ها، سازمان بسیج شهرداری تهران هم پلاکاردهای زردی با شعارهای مختلف همچون «توافقات ننگین مایه ذلت ماست»? «تا آخر ایستاده‌ایم»? «نه تحریم نه ذلت? مذاکره با‌عزت» و «توافق سیاسی؛ نیرنگ آمریکایی» در میان مردم توزیع می‌کرد. از دیگر پلاکاردهای جهت‌دار که میان مردم توزیع شده بود، پوستر دیدار عارف و نایب‌رییس پارلمان آلمان بود. از دیگر شعارهای مراسم روز گذشته «توافق خوب لغو همزمان همه تحریم‌ها»، «توافق‌نکردن بهتر از توافق بد است»، «گرگ، گرگ است فقط قصد دریدن دارد» و «نه تحریم نه ذلت، مذاکره به عزت» بود.

در کنار این شعارها اما تعدادی از شرکت‌کنندگان هم علیه بعضی از نمایندگان یا مسوولانی که در مراسم راهپیمایی شرکت کرده بودند، شعار می‌دادند.

هنگام ورود علی مطهری به جمعیت، عده‌ای شعار «سران فتنه محاکمه باید گردند» سر دادند. همچنین، گروه کوچکی (12نفره) که به‌نظر می‌رسید با برنامه‌ریزی قبلی در تقاطع قریب – انقلاب حضور یافته بودند، هنگام پیوستن آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به جمع راهپیمایان، شعارهای انحرافی سر دادند که با واکنش فوری حاضران مجبور به ترک محل شدند. راهپیمایان شاهد اقدام این گروه، با سردادن شعار«22بهمن روز افتخار ملی، وحدت اصل همیشگی» و «مرگ بر منافق» در اطراف آیت‌الله هاشمی حلقه محافظتی زدند و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بدون‌توجه به شعار این افراد، مسیر راهپیمایی را ادامه داد.

یکی از اعضای جریان انحرافی که سابقه بازداشت نیز دارد در جریان راهپیمایی 22بهمن از کسانی که شعارهایی علیه دولت و دیپلماسی هسته‌ای می‌دادند با صدای بلند و با چند‌بار تکرار حمایت کرد. این مقام فرهنگی دولت دهم هنگامی که رییس‌جمهوری در جمع راهپیمایان 22بهمن حضور یافت از یک‌گروه چندنفره خواستار شعار‌دادن علیه دولت شد و در پایان نیز از آنان با شعار «درود بر شما و…» قدردانی کرد.

همچنین، گروهی هنگام آغاز سخنرانی رییس‌جمهوری در میدان آزادی در صدد ادامه شعارهای انحرافی خود به بهانه مذاکرات هسته‌ای بودند که با واکنش حاضران مجبور به سکوت و خروج از مقابل جایگاه شدند. تظاهر‌کنندگان در مقابل این عده شعار می‌دادند «حامیان دولتیم – فداییان رهبریم»و «پیروی از خط امام – اطاعت از رهبری- حمایت از روحانی.»

هیچ‌خیانتی بالاتر از خیانت پشت‌جبهه نیست

رییس‌جمهوری اما در سخنرانی خود با قدردانی از ملت ایران به‌خاطر حضور شکوهمند در جشن پیروزی انقلاب‌اسلامی گفت: «36سال از خواست مردم ما برای استقلال، آزادی و جمهوری‌اسلامی گذشت اما آرمان ملت ما همچنان استقلال، آزادی و جمهوری‌اسلامی است.»

روحانی با تاکید‌بر‌اینکه ریشه‌های این انقلاب و آرمان‌ها و اصول ما تغییرناپذیر خواهد بود، گفت: « اگر در فروع و اجرا چیزی مورد نظر باشد بازهم در چارچوب جمهوری‌اسلامی‌ایران از طریق انتخابات و صندوق آرای مردم خواهد بود. همان‌طور که امام عزیز و بزرگوار ما فرمودند: جمهوری‌اسلامی؛ نه یک‌کلمه‌کم و نه یک‌کلمه‌ اضافه.»

روحانی خواست دوم مردم در کنار نظام جمهوری‌اسلامی را استقلال برشمرد و گفت: «استقلال به‌معنای بیگانه‌ستیزی یا بیگانه‌هراسی نیست، بلکه به‌معنای آن است که ما روی پای خود ایستاده و اراده مردم حاکم است و اجازه نخواهیم داد تا هیچ‌قدرتی بخواهد در اراده ملی مردم ایران تاثیر بگذارد.»
روحانی با اشاره به اینکه ما در میدان جنگ از استقلال کشور دفاع کردیم و در پای میز مذاکره هم از استقلالمان دفاع کرده و خواهیم کرد، گفت: «آن‌روز که رزمندگان ما در میدان جنگ می‌جنگیدند، پشت‌جبهه همه مردم پشتیبان رزمندگان در جبهه‌ها بودند و هیچ‌خیانتی بالاتر از خیانت پشت‌جبهه نیست. امروز هم همه ملت و راهبر بزرگ این انقلاب از کسانی که در میدان و جبهه دیپلماسی مشغول مبارزه هستند، پشتیبانی می‌کنند.»

رییس‌جمهوری، دشمنان ملت ایران را تنها مخالفان مذاکره برشمرد و گفت: «امروز تنها صهیونیست‌ها هستند که همه تلاش خود را برای مخالفت با مذاکرات به کار گرفته‌اند، اما دنیای امروز به خیانت آنها به خصوص بعد از جنایتی که در غزه مرتکب شدند، پی برده و صهیونیست‌ها همچنان جانیان صحنه در منطقه ما هستند.»روحانی، سومین خواست ملت در کنار جمهوری‌اسلامی، یعنی آزادی را مورد اشاره قرار داد و گفت: «جمهوریت بدون آزادی معنا ندارد و اسلام و اسلامیت هم در کنار آزادی است. وحدت ملی ما هم امروز با کثرت و تنوع افکار داخلی به انسجام ملی خود تداوم می‌دهد.»

روحانی افزود: «انقلاب‌اسلامی متعلق به همه ملت ایران است و نه مربوط‌به یک‌قوم، قشر یا جناح خاصی. ملت ایران یکپارچه قیام کرد و این انقلاب را به پیروزی رساند و امروز هم همه باید یکپارچه از منافع این مردم و نظام به خوبی دفاع کنیم.»رییس‌جمهوری در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه مردم سال گذشته طبق رهنمودهای مقام‌معظم‌رهبری پای صندوق آرا آمدند و دولت تدبیر‌و‌امید را با آرای خود انتخاب کردند، گفت: «این دولت تا پایان متعهد به رای مردم و وفادار به وعده‌های خود خواهد بود و مسیر و راه خود را ادامه داده و وعده‌هایش را عملیاتی خواهد کرد.»

رییس شورایعالی‌امنیت‌ملی در ادامه با تاکید‌بر ‌اینکه دولت در زمینه سیاست خارجی به شعار خود مبنی‌بر تعامل سازنده با جهان با حفظ منافع، اصول و همه آرمان‌های انقلابی متعهد است، گفت: «دولت توانست بن‌بست را در مذاکرات هسته‌ای بشکند و با رویکردی جدید مذاکرات را ادامه دهد. آنچه در مذاکرات به‌دنبال آن هستیم، رسیدن به تفاهم مشترک برد‌-برد است.»روحانی نتیجه برد‌-‌برد را به‌معنای آن دانست که ایران شفافیت را برای فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای‌اش در چارچوب مقررات بین‌الملل انجام دهد و طرف‌ مقابل نیز به تحریم‌های غلط، ضد‌انسانی و غیرقانونی خود پایان دهد، که این به‌نفع هر دو‌طرف است.

مذاکره به‌خاطر تحریم دروغ است

رییس‌جمهوری گفت: «آنجا که تحریم پایان می‌یابد هم به نفع ایران است و هم به نفع طرف مقابل؛ آنها هم نیازمند هستند. اینکه آنها می‌گویند ایران به‌خاطر تحریم پای میز مذاکره آمده است، دروغ می‌گویند. ایران به‌خاطر فشار تحریم پای میز مذاکره نیامده، بلکه برای منطق پای میز مذاکره آمده است.»روحانی با بیان اینکه ایران برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه و جهان پای میز مذاکره آمده است، از طرف‌های مذاکره هسته‌ای با کشورمان پرسید: «اگر آن‌طور که شما ادعا می‌کنید تحریم باعث‌شده ملت ایران تسلیم شود، پس چرا به تحریم ادامه نمی‌دهید؟ چرا پای میز مذاکره آمده‌اید که تحریم‌ها برداشته شود؟»

رییس شورایعالی‌امنیت‌ملی گفت: «دروغ‌گویی را کنار بگذارید، بیایید با ملت‌های خودتان با صداقت حرف بزنید. بیایید بگویید در‌برابر ملت بزرگ ایران راهی جز تعامل برای دنیا باقی نمانده است. بیایید با صدای رسا به دنیا بگویید اگر قرار است در منطقه خاورمیانه صلح و ثبات مستقر شود و اگر بخواهد تروریسم ریشه‌کن شود، راهی جز حضور جمهوری‌اسلامی‌ایران وجود ندارد.»

روحانی ادامه داد: «دیدید در عراق، سوریه، لبنان و یمن آن قدرتی که توانست دربرابر گروهک‌های تروریستی به ملت عراق، سوریه، لبنان و یمن کمک کند، جمهوری‌اسلامی‌ایران بود.»

رییس‌جمهوری خطاب به قدرت‌های غربی با بیان اینکه امروز می‌بینید با ادامه تحریم اجماع‌تان با شکاف مواجه می‌شود، گفت: «پس بیایید واقعیت را به مردم بگویید. این مذاکرات به نفع جهان است به‌شرط آنکه از راه عزتمندانه‌ای که جمهوری‌اسلامی‌ایران پیش پای شما گذاشته است، به‌خوبی و به‌‌درستی از این فرصت استفاده کرده و فکر نکنید ملت ایران از فشار و تحریم می‌ترسد.»

روحانی با بیان اینکه جمهوری‌اسلامی‌ایران دنبال ایجاد رشد، توسعه و ثبات جهانی است، گفت: «همان‌طور که رهبر‌معظم‌انقلاب اعلام کردند، ما دنبال توافقی هستیم که دربردارنده عزت و پیشرفت ملت بزرگ ایران باشد. در طول یک‌سال گذشته توانسته‌ایم بخشی از تحریم‌های غلط و ظالمانه را کنار بزنیم. قریب 12میلیارددلار از دارایی‌های ملت ایران را که به ناحق بلوکه شده است، آزاد کردیم.»

رییس‌جمهوری اضافه کرد: « دور‌زدن تحریم را در طول یک‌سال گذشته تسهیل کرده‌ایم. جلوی ادامه تحریم نفتی را که آمریکا ظالمانه دنبال آن بود، گرفته‌ایم و در زمینه امور مالی و بانکی گشایشی ایجاد کرده‌ایم. همچنین صادرات پتروشیمی، قطعات هواپیما، حمل‌و‌نقل دریایی، خودروسازی و بیمه را از تحریم خارج کرده‌ایم.»

او با اشاره به اینکه دولت واردات کالاهای اساسی، دارویی، غذایی، تجارت طلا و فلزات را از شرایط سخت گذشته خارج کرده است، گفت: «جمهوری‌اسلامی‌ایران به تعهدش در برابر ملت ایران برای پیشرفت و همچنین برای متعهد‌ماندن به آرمان‌های انقلابش پایبند خواهد بود و همان‌طور که این دولت از ابتدا اعلام کرده است، هم چرخ سانتریفیوژها خواهند چرخید و هم چرخ اقتصاد کشور و دولت بر این تعهدش پایدار خواهد ماند.»

رییس‌جمهوری افزود: « دولت جمهوری‌اسلامی‌ایران در یک‌سال گذشته با قدم‌هایی که با همت مردم برداشته است، ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی را کاسته و برای جهانیان روشن کرده است که منطق ایران در برابر دیگران و غرب، همان نامه امام خمینی(ره) به گورباچف و نامه رهبر‌معظم‌انقلاب به جوانان غرب است. ما با منطق با دنیا سخن می‌گوییم و همان‌ منطق را ادامه خواهیم داد.»روحانی با اشاره به اینکه امروز روز پیروزی ملت است، گفت: «امروز، 22بهمن است و بازهم دست استمداد ما به سمت حق است و از خدا می‌خواهیم که ملت ما را در مسیر سربلندی کشور همواره پیروز و موفق بگرداند. باران رحمتش را بر ملت ما همواره نازل کند و دریغ ندارد. رحمت و عطوفت محمدی را بر قلب‌های ما نازل کند و به آبروی شهیدان، عزت، شرف، استقلال و آزادی مردم ما را نگاهبان باشد.»

آیت‌الله آملی‌لاریجانی: هیچ قدرتی توان شکست این ملت را ندارد

آیت‌الله آملی‌لاریجانی، رییس قوه‌قضاییه هم در مراسم بیست‌و‌دوم‌بهمن گفت: « این حضور ملت پیام روشنی برای کشورهای سلطه‌طلب است تا بدانند این ملت پای ارزش‌های انقلاب و عزت و استقلال خود ایستاده و با فشارها و تحریم‌ها راه به جایی نخواهند برد.»رییس قوه‌قضاییه ادامه داد: « تا زمانی که مردم همدل و همنوا در این راهپیمایی‌ها حضور پیدا می‌کنند و نظر‌شان و آنچه را در ضمیرشان وجود دارد ابراز می‌کنند، هیچ قدرتی توان شکست این ملت را ندارد.» آملی‌لاریجانی گفت: «الحمدلله مردم به انقلاب و ارزش‌های آن پایبند بوده و این راهپیمایی پیامی برای مسوولان دارد که برای دفاع از انقلاب دلگرم باشند و خادم این ملت خوب و با ایمان باشند.»

لاریجانی: هیچ‌یک از مسوولان نظام مخالف توافق هسته‌ای نیستند

اما علی لاریجانی، رییس مجلس‌شورای‌اسلامی که در مراسم راهپیمایی مردم اصفهان در 22بهمن شرکت کرده بود، گفت: «هیچ‌یک از مسوولان؛ مخالف توافق هسته‌ای نیستند؛ اما توافق هسته‌ای باید عزتمند باشد.»او تاکید کرد: «مسوولان نظام از توافق خوب در مساله هسته‌ای حمایت می‌کنند؛ توافقی که همراه با عزتمندی مردم باشد و دستاوردهای هسته‌ای را حفظ و زمینه رشد آن را فراهم کند.»رییس مجلس‌شورای‌اسلامی افزود: «توافقی که برخی مشکلات اقتصادی کشور را که از رهگذر تحریم‌های ظالمانه ایجاد شده مرتفع کند و اگر مذاکرات در چنین چارچوبی به نتیجه برسد، همان توافق خوب است که رهبر معظم در سخنرانی اخیر، آن را مورد تایید قرار دادند.»

او به اظهارات یکی از مسوولان آمریکایی مبنی‌بر اینکه اگر تا یک‌زمان مشخص، ایران تصمیم سیاسی نگیرد، ما میز مذاکره را ترک می‌کنیم، گفت: «اما ایران هیچ‌گاه میز مذاکره را ترک نمی‌کند؛ زیرا با منطق مذاکره می‌کند و زبان تهدید ندارد.» لاریجانی گفت: «ملت ایران در راهپیمایی 22بهمن اراده خود را در حفظ این دستاورد ملی به‌خوبی نشان داد.»

وزیر اطلاعات: درست نیست به مذاکره‌کنندگان برچسب پذیرش ذلت بزنیم

سیدمحمود علوی هم در مراسم بزرگداشت 22بهمن در جمع راهپیمایان شهر قزوین گفت: «صفوف ملت را به وحدت دعوت کنیم و بدانیم تحریم‌ها اراده ملت‌ را متزلزل نمی‌کند؛ اما بر مسایل اقتصادی که اثر می‌گذارد، بر اداره امور کشور نیز اثر می‌گذارد.»وزیر اطلاعات ضمن وحدت‌آفرین عنوان‌کردن راهپیمایی 22بهمن گفت: « مقام‌معظم‌رهبری گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان را تایید کرده‌اند و باید بدانیم که مقام‌معظم‌رهبری از این مذاکرات نگرانی ندارند.»

وزیر اطلاعات اضافه کرد: «درست نیست به افرادی که در راستای پیروزی انقلاب‌اسلامی ایران گام برمی‌دارند برچسب پذیرش ذلت بزنیم، چرا‌که این ادبیات موجب بروز اختلاف شده و این بی‌تقوایی تنها به سود دشمن است.» او عنوان کرد: «مذاکرات هسته‌ای در گذشته نیز وجود داشته و تنها مختص این دولت نیست و همچنان در چارچوب منویات مقام‌معظم‌رهبری این مذاکرات پیگیری شده و می‌شود.»

محمدجواد ظریف: به‌دنبال دیدگاه رهبری هستم

محمد‌جواد ظریف هم در تهران و در جمع خبرنگاران در راهپیمایی 22بهمن درباره سخنان مقام‌معظم‌رهبری مبنی‌بر توافق با گروه 1+5 در یک مرحله، گفت: «همیشه نظرات و دیدگاه‌ها، رهنمودها و خط قرمزهایی که مقام‌معظم‌رهبری مطرح کردند راهنما و روشی بوده است که ما از آن استفاده کرده‌ایم و در این مدت یار و کمک ما بوده است.» او درباره رسیدن به توافق در یک مرحله گفت: « دیدگاهی که بنده خودم دنبال کردم همین بوده است و خوشحالم نظر مقام‌معظم‌رهبری هم همین است.»

او در پاسخ به سوالی مبنی‌بر اینکه تا پایان سال به توافق با گروه 1+5 خواهیم رسید، گفت: «رسیدن به‌توافق مستلزم اراده سیاسی طرف‌ مقابل است. اگر اراده باشد همین الان می‌توان توافق کرد اما اگر اراده نباشد 10سال هم مذاکره کنیم به نتیجه نمی‌رسیم.»

او در پاسخ به اینکه حمایت رهبری چه کمکی به تیم مذاکره‌کننده می‌کند، گفت: «اگر حمایت مردم و رهبری نباشد کار پیش نمی‌رود. خوشحالیم مردم خوب ما همواره در کنار تیم مذاکره‌کننده بوده‌اند و ما واقعا وامدار مقام‌معظم‌رهبری هستیم.»

مراسم روز گذشته در‌حالی پایان گرفت که شرکت‌کنندگان در مراسم روز گذشته عروسک‌های بنیامین نتانیاهو و باراک اوباما را به‌صورت نمادین به‌دار آویخته شدند و پرچم 239متری آمریکا که توسط بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف تهیه شده بود در مقابل این دانشگاه به آتش کشیده شد. بیست‌و‌دوم‌بهمن‌ماه امسال را بیش از چهار‌هزار‌و 500‌خبرنگار، عکاس و عوامل خبری در تمامی استان‌های کشور پوشش خبری و تصویری دادند. در مراسم روز گذشته همچنین اقلام تبلیغاتی از جمله پرچم و ماکتی از پهپاد RQ170 ایرانی به راهپیمایان اهدا می‌شد.

راهپیمایان 22بهمن، همچنین تابوت نمادین گروه تکفیری داعش را روی دوش خود حمل کردند. روی این تابوت تصاویری از ابوبکر بغدادی، باراک اوباما و نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، به چشم می‌خورد. علاوه بر این 24خیمه نماز توسط جمعیت هلال‌احمر نیز برپا شد تا راهپیمایان پس از اتمام مراسم، نمازهای خود را اقامه کنند. راهپیمایان در نهایت با صدور قطعنامه‌ای به کار خود پایان دادند.

——————–

تورم به زیر 17درصد رسیده است

روحانی در سخنرانی خود در روز 22بهمن، دستاوردهای اقتصادی دولت را برای مردم تشریح کرد. او گفت: «سال91و92 را با رشد منفی پشت‌سر گذاشتیم، اما سال93 را ان‌شاءالله با رشد مثبت به پایان خواهیم رساند. در شش‌ماهه اول امسال صنعت ما رشد 5/6درصدی، بخش معدن رشد 5/10 درصدی و بخش بازرگانی رشد 4/5درصدی را تجربه کردند.»

رییس‌جمهوری با بیان اینکه در عرصه تولید نفت و گاز، باوجود تحریم‌ها و فشارها پیشرفت‌های شگفت‌انگیزی داشته‌ایم، گفت: «تولید نفت در یک‌سال گذشته از 7. 2 میلیون بشکه در روز به 9/2میلیون‌بشکه در روز ارتقا یافته است و در تولید گاز با به‌ثمر‌نشستن پنج‌فاز در پارس‌جنوبی، تولید روزانه گاز در‌حال‌حاضر 100میلیون‌مترمکعب بیشتر از پارسال است و تا سال‌آینده نیز 100میلیون‌متر‌مکعب دیگر افزایش خواهد یافت.»روحانی افزود: «همانطور که پارسال اینجا قول دادم و گفتم تورم 35درصدی را تا امسال به 25درصد خواهیم رساند، امروز اعلام می‌کنم که تورم به زیر 17درصد رسیده است. پس دولت توانسته با حمایت مردم، جوانان و کارآفرینان عزیز ما، قدم‌های مهمی را برای رشد کشور بردارد.»

شرق


حکم حبس رسایی به جزای نقدی تبدیل شد...

افضلی فرد در خصوص کاهش محکومیت رسایی از یک سال و نیم حبس به پرداخت جزای نقدی 10 میلیون تومانی ،گفت :تشخیص این که مصونیت نماینده ها مربوط به وظایف نمایندگی است یا نه و این که اظهار نظر یا این عملکرد در راستای ایفای وظایف نمایندگی است یا خیر ، مطابق تبصره ذیل ماده 9 قانون نظارت بر رفتار نماینده ها بر عهده هیات نظارت بر رفتار نمایندگان است.

rasayi

وی افزود: در واقع این هیات نظارت است که تشخیص می دهد که این اظهار نظر یا این عملکرد نماینده آیا در راستای ایفای وظایف نمایندگی بوده یا نه، اگر در راستای ایفای وظایف نمایندگی باشد پرونده مختومه اعلام می شود و در واقع چون نماینده وظیفه خود را انجام داده مطابق قانون این موضوع نمی تواند مانع ایفای وظایف نمایندگی باشد.

سخنگوی اصل نود مجلس ادامه داد:اما اگر عمل آن نماینده در راستای وظایف نمایندگی تشخیص داده نشد از طرف هیات نظارت به صورت کتبی به دادگاه و شعبه مربوطه اعلام می شود تا به پرونده رسیدگی شود.

افضلی فرد در رابطه با یکسان بودن افراد عادی و نمایندگان مجلس در برابر قانون گفت:درست است که نمایندگان مجلس و سیاست مداران مسیولیت سنگین تری در رابطه با نقص قانون دارند اما در رابطه با حکم آقای رسایی قاضی مخیر بوده بسته به نوع جرم فرد را به حبس شلاق یا جزای نقدی محکوم کند. این موضوع کاملا بستگی به نظر قاضی دارد.

وی ادامه داد:ما موارد عدیده ای داریم که افراد عادی توسط برخی قضات سخت گیر به حبس محکوم می شوند و بعضی از ان ها به جزای نقدی محکوم یا در دادگاه بدوی محکوم به حبس داده شده اما در دادگاه تجدید نظر حکم به جزای نقدی تبدیل شده است در حقیقت این یک روال معمول است.

افضلی گفت :آقای رسایی با مردم عادی فرقی ندارد و این یک روال معمولی در رسیدگی به جرم ها است ،این طور نیست که چون رسایی نماینده مجلس بود در موردشان تخفیف داده شده یا تبدیل به جزای نقدی شده است .

وی در پاسخ به اشاره خبرنگار درباره رای دادگاه مبنی بر این که نماینده خاطی به خاطر دارا بودن پست نمایندگی می تواند به جای حبس، جریمه نقدی آن را بپردازد گفت: شاید استناد قاضی این باشد، شاید هم قاضی معتقد است چون این نماینده اولین بار است که در دادگاه محکوم شده یا به خاطر حفظ حیثیت فردی، این حکم کاهش پیدا کرده است.

فرهیختگان آنلاین


خوش گذرانی در کشتی های تفریحی و لوکس....

وقتی پول زیادی در حساب داشته باشید، زندگی روی دیگر خود را نشان می‌دهد. رویی مملو از شادی و رفاه. البته در این سبک جدید زندگی، وسایل یا به قولی اسباب بازی‌هایی هم در کارند که نه به حکم ضرورت که بیشتر از روی رفاه بیش از اندازه، مورد استفاده قرار گرفته و در واقع، تجمل زندگی را به رخ می‌کشند. کشتی‌هایی که قصد معرفی آنها را داریم به این گروه تعلق دارند.

وقت گذرانی در کشتی‌های لوکس تفریحی، مجلل، باشکوه و بی‌شک خاطره‌انگیز است، به ویژه که این روزها اغلب آنها با بهترین امکانات رفاهی و تکنولوژی‌های روز دنیا مجهز شده و اقامتی به یادماندنی را برای مسافران و البته مالکین خود به ارمغان می‌آورند.

از دیر باز این نوع کشتی‌ها مورد توجه قرار داشته و کالایی خواستنی بوده و هستند. هر چند شاید کشتی‌های فهرست ما گامی به جلو گذاشته و در سطح و کلاسی قرار دارند که هر میلیونری هم قادر به خرید آنها نیست. در واقع سطح تجملات آنها فراتر از چیزی است که تصورش می‌رود. باور نمی‌کنید، پس با ما در مرور ده کشتی تفریحی گرانقیمت، مدرن و لوکس جهان همراه شوید.


طلوع خورشید (the Rising Sun)، با ارزشی معادل 200 میلیون دلار

 سفری در مجلل‌ترین کشتی‌های تفر

 اولین مورد فهرست ما، با قیمت ناقابل 200 میلیون دلار! به فروش رسیده است. اما چرا ناقابل؟ اجازه دهید در ابتدا اشاره کنیم که قیمت این کشتی معادل قیمت بسیاری از تیم‌های مطرح فوتبالی است که در دهه‌ی 1990 دست به دست شدند؛ یا آسمانخراش‌های بزرگ و معروف و حتی استادیوم‌های ورزشی قدیمی و البته شاید جالب باشید بدانید که این قیمت اندک! شاید بیش از درآمد تولید ملّی یک سوم کشورهای کوچک جهان باشد. با این وجود این مبلغ تنها برای خرید یک کشتی به مصرف رسیده است و تازه آن هم ارزان‌ترین کشتی فهرست ما، بله این کشتی کم‌ترین قیمت را در میان کشتی‌های لوکس و مجلل دنیا به خود اختصاص داده و جایگاه دهم را از آن خود کرده است.

این کشتی توسط جون بننبرگ (Jon Bannenberg)، طراحی شده است. شرکت کشتی سازی آلمانی لارسِن در سال 2004 و به سفارش لری اِلیسون، مدیرعامل شرکت اوراکل مسئولیت ساخت آن را برعهده گرفت. بعداً و در سال 2010 دیوید گیفن (David Geffen)،که پیش از این نیمی از سهم این کشتی را خریداری کرده بود، کل کشتی را به تملک خود در آورد.

این کشتی با طول تقریبی 138 متر، یازدهمین کشتی بزرگ جهان است که دارای 82 اتاق در 5 طبقه‌ی مجزا است. می‌توان از زمین بسکتبالی که روی عرشه‌ی کشتی قرار گرفته، به عنوان جایگاه فرود هلیکوپتر نیز استفاده کرد. به علاوه این کشتی دارای یک سالن سینمای مجهز نیز هست.


هفت دریا (Seven Seas)، ارزشی معادل 200 میلیون دلار

 سفری در مجلل‌ترین کشتی‌های تفر

 سفری در مجلل‌ترین کشتی‌های تفر

 سفری در مجلل‌ترین کشتی‌های تفر

 سفری در مجلل‌ترین کشتی‌های تفر

این کشتی توسط شرکتی هلندی به نام اوشن کو (Oceanco)، ساخته شده و دارای 7 سوئیت مجلل است که در هنگام نیاز هر کدام به عنوان دو کابین مجزا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مجموع این کشتی ظرفیت پذیرایی از 12 مهمان را داراست. همچنین کابین ویژه‌ای نیز مخصوص مالک کشتی آماده شده که کسی نیست جز کارگردان نامی هالیوود، استیون اسپیلبرگ.

این کشتی دارای باند فرود هلیکوپتر، سالن سینما، سالن ژیمناستیک و یک استخر باشکوه است. همچنین یک عرشه‌ی خصوصی نیز مخصوص مالک کشتی طراحی و آماده شده است، چرا که این کشتی فضای خصوصی چندانی ندارد. از جدیدترین فناوری‌ها و لوازم صوتی و تصویری در این کشتی استفاده شده است.

هفت دریا، 85.965 متر طول دارد و "Nuvolari Lenard"، مسئولیت طراحی داخلی و نمای خارجی تماشایی آن را بر عهده داشته است. همچنین این کشتی تا 23 نفر خدمه نیز برای اطمینان از اقامتی راحت و مجلل در اختیار دارد.


لیدی مورا (Lady Moura)، ارزش: 210 میلیون دلار

لیدی مورا یک کشتی لوکس تفریحی و خصوصی است که در زمان ساختش در سال 1990، نهمین کشتی تفریحی بزرگ جهان به شمار می‌آمد، هر چند در فهرست جدید متعلق به سال 2014، با 19 پله سقوط در جایگاه 28 قرار گرفت. این کشتی به تاجر و میلیاردی از کشور عربستان سعودی به نام ناصر الراشد (Nasser Al-Rashid)، تعلق دارد.

جالب است بدانید حروف نام لیدی مورا که روی بدنه‌ی کشتی حک شده و نیز دیگر تزئینات کشتی از طلای 24 عیار ساخته شده‌اند. این کشتی توسط موتورهای دیزلی دوقلو به حرکت در می‌آید که هر کدام توان تولید 7,000 اسب بخار را دارند. ظرفیت این کشتی برابر 60 خدمه و 30 مهمان است.

این کشتی 105 متر دارازا داشته و توسط شرکت کشتی سازی آلمانی "Blohm+ Voss" ساخته شده است.


المرکب (Al Mirqab)، ارزش: 250 میلیون دلار

 سفری در مجلل‌ترین کشتی‌های تفر

 

 اگر تمایل داشته باشید همراه با 24 نفر از دوستان خود یک سفر رویایی به دریای مدیترانه داشته باشید، قطعاً المرکب، انتخاب مناسبی است و سفری خاطره‌انگیز را برای‌تان رقم خواهد زد. هر چند بی‌شک مالک فعلی آن حامد بن جاسم بن جبار آل ثانی، می‌تواند چیزهای بیشتری در مورد مزایا و ویژگی‌های خاص این کشتی مجلل تفریحی بیان کند. جالب است بدانید این آقا وزیر امور خارجه‌ی کشور قطر است.

این کشتی دارای 10 سوئیت مجلل است و همچنین دارای استخر شنا، سالن سینما، جایگاه فرود هلیکوپتر و یک عرشه‌ی مناسب برای گرفتن آفتاب است. همچنین تعدادی سوئیت VIP نیز به صورت ویژه در کنار اتاق خواب مالک کشتی ساخته شده که به نوعی تجمل و ولخرجی بیشتر را به معرض نمایش می‌گذارد.

این کشتی که 133 متر طول و 18 متر پهنا دارد، توسط شرکت کشتی سازی "Peters Schiffbau Wewelsfleth" و در سال 2008 ساخته شده است.


دلبر(Dilbar)، ارزش: 263 میلیون دلار  

 

 ظاهراً میلیاردرهای روسی علاقه و میلی شدید برای خرید اسباب بازی‌های گرانقیمت و البته نه چندان مورد نیاز دارند. علی‌شر عثمانوف (Alisher Usmanov)، مالک این کشتی تفریحی لوکس است که جایگاه ششم این فهرست را از آن خود کرده است. این کشتی در سال 2008 توسط تیم هِی‌وود(Tim Heywood)، طراحی شده و کمپانی کشتی سازی آلمانی لارسِن (Lurssen)، مسئولیت ساخت آن را برعهده گرفت. نام دلبر ادای احترامی است به مادر درگذشته‌ی

عثمانوف. طراحی داخلی این کشتی را آلبرتو پینتو (Alberto Pinto)، برعهده داشته است.

در مجموع 48 خدمه روی این کشتی مشغول به کار هستند. می‌توان گفت که امکانات آن با مبلغی که صرف خرید آن شده، برابری می‌کند. در این کشتی امکان فرود هلیکوپتر و فضاهای مناسب برای برگزاری مهمانی و گردهمایی برای 20 میهمان مهیا است. این کشتی 110 متر( 360 پا ) طول و 16 متر( 50 پا ) ارتفاع دارد، مقیاسی که آن را در شمار بزرگ‌ترین کشتی‌های تفریحی جهان قرار داده است.


آل سعید (Al Said)، ارزش: 300 میلیون دلار

 

 این کشتی به مناسبت نام مالک خود، سلطان قابوس بن سعید آل سعید، پادشاه عمان به این نام خوانده می‌شود. این کشتی در سال 2006 و توسط شرکت کشتی سازی لارسِن ساخته شد و در زمان ساخت بیشتر با نام "گل آفتابگردان" شناخته می‌شد. در واقع این جادوی قدرت و ثروت است که به افراد اجازه می‌دهد چیزی را به نام خود بخوانند. در زمان ساختش، این کشتی عنوان دومین کشتی بزرگ جهان را از آن خود کرده بود. این کشتی از آلومینیوم تقویت شده و فولاد ساخته شده است. سرعت این کشتی تا 22 گره‌ی دریای رسیده و ظرفیت پذیرایی از 70 نفر را داراست، البته این تعداد به جز 154 خدمه‌ای است که روی این کشتی به کار مشغولند. در بخش داخلی این کشتی سالن اپرایی قرار گرفته که می‌تواند یک ارکستر بزرگ را در خود جای دهد. طراحی داخلی این کشتی که 155 متر طول دارد، توسط "ردمن وایتلی دیکسون" (Redman Whitely Dixon) انجام شده است.

از آن جایی که هیچ تصویری از قسمت داخلی این کشتی منتشر نشده، باید به حرف‌های سلطان بسنده کنیم که آن را حیرت انگیز و زیبا خوانده است.


سوپرکشتی تفریحی اِی (Superyacht A )، ارزش: 323 میلیون دلار

 سفری در مجلل‌ترین کشتی‌های تفر

 

 این ابرکشتی تفریحی به دیگر میلیاردر روسی آندری ملنیچِنکو (Andrei Melnichenko)، تعلق دارد. این کشتی تفریحی توسط فیلیپه استارک و مارتین فرانسیس طراحی شده و شرکت کشتی سازی آلمانی "Blohm Voss" با همکاری "HDW"، دیگر شرکت کشتی سازی آلمانی، اجرا و ساخت آن را برعهده داشته است. این کشتی در سال 2008 به مالک خود تحویل داده شد. طول آن 119 متر بوده و 42 خدمه مسئولیت رسیدگی و پذیرایی از 14 مهمان را برعهده خواهند داشت. این کشتی در شمار بزرگ‌ترین کشتی‌های تفریحی جهان جای دارد.

اگرچه از نظر ظاهر، نمای خارجی این کشتی آنقدرها هم جالب توجه نباشد، اما در مقام مقایسه، فضاسازی و طراحی داخلی آن بسیار لوکس و مجلل بوده و از تمامی امکانات رفاهی برخوردار است. قرار گیری سه استخر شنا روی عرشه، رضایت خاطر مهمانان را جلب خواهد کرد. همچنین دو قایق موتوری نیز برای گشت و گذار در اطراف در این کشتی تعبیه شده است.

سوئیت اصلی این کشتی تا 6 مهمان را پذیرا خواهد بود و البته با پرداخت مبلغ گزاف 323 میلیون دلار، همه نوع امکانات رفاهی و آخرین تکنولوژی‌های مدرن جهان در اختیار افراد قرار خواهند داشت.

جالب است بدانید نام این کشتی یعنی "A"، اشاره‌ای است ضمنی به اول نام مالکین آن یعنی آندری و آلکساندار ملنیچنکو (Andrey Aleksandra).


دبی، ارزش: 350 میلیون دلار

 

 سفری در مجلل‌ترین کشتی‌های تفر

 سفری در مجلل‌ترین کشتی‌های تفر

این کشتی در گذشته با اسامی متعددی شناخته می‌شد.قرار بود در ابتدا با نام "ستاره‌ی طلایی" (golden Star)، برای شاهزاده ثروتمند برنئی ساخته شود، اما بعداً شیخ محمد بن مکتوم آل راشد، هزینه‌ی تکمیل آن را تقبل کرده و کشتی را از آن خود کرد. این کشتی همچنین به نام پلاتین 525 (Platinum 525)، نیز شناخته شده است. اما اکنون که این کشتی در اختیار ثروتمندی از شیخ نشین‌های امارات است، دبی خوانده می‌شود.

مسافران این کشتی از امکاناتی همچون جایگاه فرود هلیکوپتر، اسپا، استخر و یک پلکان شیشه‌ای باشکوه بهره‌مند خواهند بود. این شهر شناور مجلل تا 115 نفر را به راحتی میزبانی می‌کند. هم اکنون این کشتی عنوان سومین کشتی بزرگ جهان را از آن خود کرده است، هر چند طراحی و فضاسازی بی‌نظیر داخلی آن را نیز نباید نادیده گرفت.

این کشتی که 162 متر طول دارد، محصول همکاری مشترک دو شرکت معروف کشتی سازی آلمان، لارسن و "Blohm Voss"، است و طراحی آن را اَندرو وینچ (Andrew winch)، انجام داده است.


کسوف (Eclipse)، ارزش تقریبی: 450 میلیون تا 1.2 میلیارد دلار

 سفری در مجلل‌ترین کشتی‌های تفر

 سفری در مجلل‌ترین کشتی‌های تفر

  در مورد ارزش واقعی این کشتی نمی‌توان با اطمینان خاطر رقمی را اعلام کرد، شاید این کشتی تفریحی غول پیکر نزدیک به یک میلیارد دلار قیمت داشته باشد. هر چند منابع گوناگونی ارزش واقعی این کشتی را 1.5 میلیارد دلار برآورد کرده‌اند. اما چیزی که با اطمینان خاطر می‌توان در مورد این کشتی اظهار کرد مالک واقعی آن است، رومن آبراموویچ (Roman Abramovich)، مالک این کشتی مجلل است که 70 نفر خدمه دارد.

این کشتی مجهز به سیستم پیچیده‌ای است که اجازه‌ی عکس گرفتن از آن را به افراد غیر مجاز نمی‌دهد، همچنین این کشتی دارای 24 اتاق خواب مهمان، دو جایگاه فرود هلیکوپتر، سالن رقص، دو استخر شنا، جکوزی‌های متعدد، سه جایگاه به آب انداختن قایق و زیر دریایی شخصی است که تا عمق 50 متر پایین می‌رود.

این کشتی در 9 دسامبر 2010 توسط شرکت آلمانی "Blohm + Voss" و در هامبورگ ساخته شد. طول آن 162.5 متر است. فضای خارجی و داخلی آن توسط "Terence Disdale"، طراحی و اجرا شده است. این کشتی دومین کشتی بزرگ جهان است.


خیابان‌های موناکو( Streets Of Monaco)، ارزش: 1 میلیارد دلار

 

 

در مورد ارزش و امکانات بی‌نظیر این کشتی تنها کافی است نگاهی کوتاه به اختلاف بین این کشتی و شماره‌ی 3 این فهرست بیندازید تا همه چیز دستگیرتان شود. یک اختلاف قیمت فاحش 650 میلیون دلاری که بین صدرنشین کشتی‌های تفریحی لوکس با سومین کشتی گرانقیمت جهان، فاصله‌ای بس عمیق انداخته است. اما خب اگر شما یک میلیارد دلار پول در جیب داشته و قصد خرید این خیابان‌های لوکس و باشکوه را داشتید، چه چیزی در انتظارتان بود؟ در واقع هم اکنون هیچ چیز، چرا که این کشتی مراحل ساخت خود را طی می‌کند.

طراحی و چیدمان کلی اجزای این کشتی هیچ گونه شباهتی به عناصر آشنا و معمول کشتی‌های تفریحی، آنگونه که به آن عادت داریم، ندارد. اینجا دنیایی متفاوت را به نمایش می‌گذارد، جایی که حتی پیست اتومبیل‌رانی مخصوص خود را دارد، به علاوه ساحل خصوصی و البته دریاچه‌ای مصنوعی نیز از دیگر امکانات قابل توجه این کشتی گرانقیمت است.

در مجموع عرشه‌ی این کشتی شما را به خیابان‌های موناکو و کلاً یک فضای شهری سوق می‌دهد، حتی در طراحی سازه‌های روی عرشه نیز سعی بر بازآفرینی فضای شهری و ملموس این شاهزاده نشین کوچک اروپایی است. این کشتی همچنین دارای یک زمین تنیس وسیع، استخرهای متعدد شنا، کافه و حتی یک چشم انداز تماشایی از اعماق اقیانوس است، اخباری که قطعاً رضایت مالک آینده و مسافران و سرنشینان خوش بخت واقبال این کشتی را تضمین خواهند کرد. بی‌صبرانه در انتظار پایان ساخت این ابرکشتی تفریحی خواهیم بود، تا بدانیم کدام میلیاردر عجیب و غریبی توان و تمایل خرید چنین چیزی را داشته است.

کمی از دنیای واقعیت فاصله می‌گیریم و از شما سوال می‌کنیم: اگر شانس خرید یکی از این کشتی‌های تفریحی نصیب‌تان می‌شد، کدام یک را انتخاب می‌کردید؟ و اصلاً آیا با هزینه‌های میلیاردی در چنین زمینه‌ای موافقید؟